1 grudnia 2021 r. porozumienie partnerskie w sprawie wspólnej realizacji projektu podpisali: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Wicestarosta Damian Szwedziak, Skarbnik Powiatu Mariusz Gramala oraz dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura-Nowicka w obecności dyrektor ZST Izabeli Mikstackiej-Mikuły.
Celem projektu jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej ZST w Pleszewie w zawodach technicznych poprzez nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami oraz aktualizację programów nauczania pod kątem specyfiki rynku pracy. Chodzi o to, aby przygotować odpowiednie kadry techniczne dla rozwijających się lokalnych firm, a absolwentom technikum zapewnić w przyszłości dobre i stabilne miejsca zatrudnienia.
Projekt edukacyjny został opracowany w Starostwie Powiatowym w Pleszewie w partnerstwie z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Wniosek został zatwierdzony do dofinansowania. Sumę 93.540 EURO przyznała nam Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w ramach „Programu Edukacja", a środki pochodzą z tzw. Funduszu Norweskiego tj. Mechanizmu Finansowego EOG Europejskiego Obszaru Gospodarczego (granty rządów Norwegii, Islandii i Liechtensteinu).
Projekt będzie realizowany w ZST w latach 2022-23. Umożliwi wdrożenie innowacyjnego kształcenia dualnego, odpowiadającego wymogom współczesnego rynku pracy (w tym na nauczanie zdalne/hybrydowe). Innowacją będzie tworzenie programów nauczania w oparciu o ścisłą współpracę z pracodawcami i uczniami z terenu powiatu. Pogłębiona analiza potrzeb miejscowych pracodawców oraz poznanie preferencji zawodowych grupy uczniów posłuży do opracowania raportu. Będzie to punkt wyjścia do aktualizacji programów nauczania z uwzględnieniem dodatkowych zajęć, dedykowanych konkretnym pracodawcom oraz przygotowujących uczniów do egzaminów zawodowych.
Grupą docelową projektu będzie grupa 60 uczniów ZST w Pleszewie, kształcących się w zawodach: ● technik mechatronik ● technik pojazdów samochodowych.
Uczniowie zyskają dodatkowa wiedzę i nowe kompetencje zawodowe, a pracodawcy mogą liczyć na pozyskanie wykwalifikowanych pracowników.
***
Konferencję inauguracyjną otworzył Wicestarosta Pleszewski Damian Szwedziak - Celem projektu jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej ZST w Pleszewie poprzez pogłębienie współpracy z przedsiębiorcami i aktualizację programów nauczania pod kątem specyfiki i potrzeb lokalnego rynku pracy. Zależy nam na tym, aby przygotować odpowiednie kadry techniczne dla rozwijających się miejscowych firm, a absolwentom technikum zapewnić w przyszłości dobre i stabilne zatrudnienie - powiedział wicestarosta.
W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele kuratorium oświaty, dyrektorzy szkół, nauczyciele zawodów, przedstawiciele przemysłu, przedsiębiorcy pleszewskiej branży kotlarskiej i samochodowej.
Moderatorem konferencji był naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pleszewie Sławomir Sobczyk.
Wystąpienia na temat roli kształcenia zawodowego miały: Paulina Stochniałek - Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Dorota Kinal - Dyrektor Departamentu Edukacji Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
- Odczarowaliśmy już szkolnictwo zawodowe, choć ten proces cały czas jeszcze trwa. Zmieniamy to bardzo skutecznie. Pleszew jest przykładem dla całej Wielkopolski, że potrafimy współpracować i widzimy, jakie są potrzeby edukacyjne i potrzeby lokalnych firm. Mam nadzieję, że to będzie pierwsza jaskółka, która uczyni wiosnę i z tej okazji w głównej mierze skorzystają lokalni uczniowie, którzy będą się tutaj rozwijać, pracować i mieszkać - podkreślała wicemarszałek Paulina Stochniałek.
W roli prelegentów wystąpili:
Projekt norweski będzie realizowany w ZST w latach 2022-23. Grupą docelową projektu będzie grupa 60 uczniów ZST w Pleszewie, kształcących się w zawodach technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych. Uczniowie zyskają dodatkową wiedzę i nowe kompetencje zawodowe, a pracodawcy będą mogli liczyć na pozyskanie wykwalifikowanych pracowników.
***
W dwudniowej konferencji - 16 i 17 maja br. - w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie w ramach realizowanego Projektu Norweskiego uczestniczyli przedstawiciele starostwa, zainteresowani przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele zawodów technicznych. Analizycy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego z Kalisza zaprezentowali wstępne wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych wśród pleszewskich przedsiębiorców na temat oczekiwań wobec potencjalnych pracowników oraz opinie uczniów na temat kształcenia zawodowego i planowanej kariery zawodowej.
Powiat Pleszewski we współpracy z CWRKDiZ w Kaliszu realizuje obecnie projekt pn. „Aktualizacja programów nauczania na kierunkach branży mechanicznej w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie”, współfinansowany przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein w ramach Funduszu EOG.
***
Za nami narady zespołu ekspertów metodycznych i nauczycieli zawodu w ramach projektu pn. „Aktualizacja programów nauczania na kierunkach branży mechanicznej w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie”. Dwudniowa konferencja robocza odbyła się w dn 7-8 lipca 2022 r. tym razem w Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.
W pracach projektowych biorą udział metodycy, nauczyciele przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół Technicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego w Pleszewie, analitycy CWRKDiZ oraz eksperci z Instytut Badań Edukacyjnych.
W spotkaniach uczestniczyli także: w roli gospodarza dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura-Nowicka, z ramienia organu prowdzącego Wicestarosta Pleszewski Damian Szwedziak, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Pleszewie Sławomir Sobczyk oraz dyrektor ZST Izabela Mikstacka-Mikuła.
Pierwszego dnia przedstawiono rekomendacje do aktualizacji programu nauczania na kierunku technik mechanik pojazdów samochodowych. Była ożywiona dyskusja, wymiana doświadczeń, propozycje i wnioski. Drugi dzień poświęcono na omówienia propozycji zmian do programu nauczania w zawodzie technik mechatronik.
***
Od lutego 2022 roku pracowaliśmy nad Raportem z pogłębionej analizy potrzeb pracodawców oraz uczniów Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie.
Opracowanie zawiera informacje dotyczące jakości kształcenia na kierunkach technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych oraz propozycje i kierunki zmian programów nauczania w odpowiedzi na potrzeby uczniów, przedsiębiorców oraz w odniesieniu do obecnych trendów w kształceniu zawodowym.
Raport do pobrania