Wśród planowanych inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego znajdują się nie tylko nowoczesne lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, ale także infrastruktura drogowa i sieć nowych linii kolejowych (w tym odcinki o standardzie Kolei Dużych Prędkości), mających połączyć Warszawę i CPK z większością największych miast Polski w czasie jazdy nie dłuższym niż 2 - 2,5 godziny.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała niedawno projekt „Strategicznego Studium Lokalizacyjne Inwestycji CPK”. Jednym z istotnych części projektu jest Program Kolejowy, który zakłada budowę ponad 1.600 km nowych linii kolejowych na 12 szlakach, z których 10 podstawowych to tzw. „szprychy” łączące poszczególne regiony kraju z lotniskiem centralnym „Solidarnośc” między Warszawą i Łodzią oraz samą stolicą Polski.
Każda z 10 „szprych” prowadzących do CPK składać się będzie zarówno z nowych odcinków torów, jak również z istniejącej, ale zmodernizowanej infrastruktury. Za budowę nowych linii będzie odpowiadać spółka CPK Centralny Port Komunikacyjny, a za modernizację istniejących torowisk - PKP Polskie Linie Kolejowe.
Wewnątrz każdego z korytarzy kolejowych istnieją różne warianty przebiegu danej linii. Mają one charakter orientacyjny. Ostateczny przebieg dla każdej z nich będzie zależał m.in. od wyników konsultacji społecznych, badań środowiskowych i szczegółowych uwarunkowań terenowych i technicznych.
Korytarz kolejowy 9 stanowi połączenie CPK i Warszawy z ważnymi ośrodkami Polski zachodniej. Autorzy projektu zakładają, że efektem budowy nowej linii 85 z Warszawy i CPK do Poznania będzie włączenie Centralnego Portu Komunikacyjnego w system transportu kolejowego. Istotnie skróci się czas jazdy pociągiem na trasach pomiędzy Warszawą, Łodzią i Poznaniem, a ponadto Wrocławiem dzięki nowym liniom 86 i 87.
KONSULTACJE SPOŁECZNE
CPK zachęca do składania uwag i wniosków do projektu dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”.Konsultacje rozpoczeły się 10 lutego 2020 r. a zakończą 10 marca 2020 r.
Studium planistyczne CPK dostępne jest na stronie internetowej www.cpk.pl
PREZENTACJA DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
Link do konsultacji społecznych: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl
Dostępny jest formularz konsultacyjny, dzięki któremu wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje do opracowanego dokumentu - formularz on-line (otwiera się po wybraniu części dokumentu, do której odnosi się uwaga).
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy