Wyjazdowe posiedzenie powiatowej Komisji Ochrony Środowiska odbyło się w domku myśliwskim „Hubertówka” w Zawadach 17 stycznia 2020 roku pod przewodnictwem Mirosława Kuberki. Współorganizatorem spotkania był radny, członek komisji, jednocześnie myśliwy Andrzej Biesiada.
Przybyłych powitał gospodarz miejsca Prezes Koła Łowieckiego Nr 43 „Hubertus” w Pleszewie Tadeusz Galewski. We wstępie podkreślił znaczenie tradycji łowieckich oraz rolę myśliwych dla zachowania równowagi i bezpieczeństwa populacji zwierząt łownych.
Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski podsumował dotychczasowe akcje realizowane przez samorząd powiatowy we współpracy z kołami łowieckimi; regulację populacji lisów oraz zasiedlanie obwodów kuropatwami. Działania te przyczyniają się do utrzymania równowagi i różnorodności gatunkowej w przyrodzie. Ograniczenie liczby drapieżników wpływa korzystnie na liczebność zwierzyny drobnej. Radny Andrzej Biesiada zachęcał przedstawicieli gmin do współpracy z kołami łowieckimi.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pleszewie Andrzej Długiewicz przedstawił informację na temat wykrycia ptasiej grypy na terenie Wielkopolski i stopnia zagrożenia epidemiologicznego dla Powiatu Pleszewskiego. Aktualnie ogniska tej choroby odnotowano na terenie sąsiedniego Powiatu Ostrowskiego. Hodowle drobiu są na bieżąco monitorowane pod kątem zdrowotności.
Andrzej Długiewicz omówił także sytuację w zakresie zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF) na terenie województwa. Podkreślił znaczenie bioasekuracji dla ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, ponieważ 80 - 90% przypadków przenoszenia wirusa, wynika z winy człowieka oraz braku lub lekceważenia tzw. bioasekuracji. Aktualnie część gminy Dobrzyca objęta została strefą ochronną WAMTA (szerszy obszar na działania średnioterminowe), wyznaczoną wskutek wykrycia ogniska wirusa ASF w Powiecie Wolsztyńskim. Myśliwi z kół łowieckich z gminy Dobrzyca są przygotowani do przepisowego postępowania w przypadku konieczności odstrzału dzików. Powiatowy Lekarz Weterynarii Andrzej Długiewicz apelował do myśliwych i rolników o stosowanie właściwych środków do dezynfekcji.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak uczulał na przestrzeganie zarówno przez myśliwych, leśniczych, jak i rolników, zintegrowanych działań w zakresie bioasekuracji. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa należy nie tylko znać zasady bioasekuracji, ale przede wszystkim konsekwentnie je stosować. Przy okazji nadleśniczy zachęcał zebranych, a pośrednio mieszkańców, do korzystania z oferty edukacyjnej Ośrodka Edukacji Leśnej w Grodźcu, w tym odwiedzenia zagrody wolnościowej dla zwierząt. Apelował do władz gmin o dofinansowanie kosztów wynajęcia autokarów na wycieczki do Nadleśnictwa Grodziec dla grup przedszkolnych, szkolnych i seniorów.
Komisja Ochrony Środowiska wnioskowała do Zarządu Powiatu o kontynuację programu zwiększania populacji kuropatw i złożenie wniosku do WFOŚiGW o dofinasowanie tego zadania w ramach programu ochrony bioróżnorodności. Ponadto komisja zgłosiła wniosek w sprawie rozpatrzenia możliwości opracowania i wdrożenia kompleksowych działań w zakresie oszczędności zużycia energii oraz zwiększania udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym powiatu.
Przewodniczący Komisji Mirosław Kuberka podziękował za dotychczasowa współpracę i gościnę Kołu Łowieckiemu „Hubertus”, za obecność na posiedzeniu radnym. przewodniczącym Gminnych Komisji Ochrony Środowiska, przedstawicielom Nadleśnictwa Grodziec i Taczanów, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii i pozostałym uczestnikom.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy
***
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie dotyczące ASF; przeczytasz tutaj http://piwpleszew.pl/index.php?id=4&zoom=55
Komisja zachęca do obejrzenia filmu instruktażowego dla leśników i myśliwych w zakresie postępowania prewencyjnego w przypadku ASF; dostępny jest na stronie https://www.lasy.gov.pl/pl/wideo/telewizja-lasow-panstwowych/wideo/afrykanski-pomor-swin-bioasekuracja, który prezentowany był podczas posiedzenia komisji w Nadleśnictwie Taczanów.
Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Grodziec dostępna jest na stronie http://www.grodziec.poznan.lasy.gov.pl/osrodek-edukacji-lesnej.
Dostępna jest także strona edukacyjna dla dzieci PGL Lasów Państwowych http://www.grodziec.poznan.lasy.gov.pl/las-rysia-erysia.