Jak to wszystko się zaczęło? W 2018 roku podczas TYGODNIA OBYWATELSKIEGO w Pleszewie w kinie „Hel” miała miejsce prezentacja projektów, pretendujących do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Najlepsze propozycje wybrała publiczność w głosowaniu. III miejsce zajęli wolontariusze z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie za pomysł akcji społecznej „Lodówka z żywnością dla potrzebujących”.
- Przez rok szukaliśmy możliwości, miejsca i instytucji, które mogłyby nam pomoc. W końcu się udało - mówi koordynator projektu, pedagog szkolny w ZST Jacek Mikuła.
Chłodziarkę dostarczyła Fundacja „Weź Pomóż” z Wrocławia. Wybrano miejsce jej ustawienia - na podwórku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Malińskiej nr 9 w Pleszewie. Stałą opiekę nad „Lodówką Społeczną PPL” sprawują wolontariusze ze „Szkoły na Zielonej”.
Zasady korzystania z lodówki są bardzo proste. Jeśli masz za dużo jedzenia - to przekaż je innym. Po prostu zostaw żywność w lodówce. Produkty powinny być bezpieczne, przydatne do spożycia, z terminem ważności, hermetycznie zamknięte lub zapakowane. Osoby potrzebujące jedzenia mogą je sobie zabrać. Jeśli natomiast sam znajdziesz się w trudnej sytuacji, będziesz głodny lub spragniony, możesz się poczęstować.
Jak tłumaczy Jan Piontek z Fundacji „Weź Pomóż”: - Każdy może przyjść, przynieść produkty żywnościowe, albo zabrać. To jest takie miejsce, które pomaga.
Wolontariusze rozpoczęli negocjacje z miejscowymi marketami i sklepami, aby pozyskać żywność, która się nie sprzeda, a zbliża się termin jej ważności. Wolontariusze chcą promować sklepy, które zamiast utylizować żywność zechcą przekazać ją na cele społeczne. Zostaną wydrukowane tzw. wlepy z informacją „Sklep przyjazny mieszkańcom”.
Pomysł z lodówką PPL wciąż się rozwija. Obok stanął już regał na książki. Na Facebooku „Społeczna Lodówka PPL” można zamieścić ogłoszenie, jeśli ktoś ma do wydania meble w dobrym stanie, sprawne AGD, RTV, czy inny sprzęt i chciałby go podarować potrzebującym.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy