W najnowszym numerze dziennika „RZECZPOSPOLITA” (nr 293 z 17 grudnia 2019 r.) ukazał się tegoroczny ranking polskich szpitali. Mamy powody do dumy i zadowloenia! Pleszewskie Centrum Medyczne znalazło się w czołówce głównego rankingu szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych. PCM zajęło 5. miejsce w kraju z wynikiem 862,38 pkt. (wzrost o 43,38 pkt do roku 2018), a 1. miejsce wśród szpitali z Wielkopolski.
W raporcie „RZECZPOSPOLITEJ” na temat pleszewskiego szpitala czytamy: „Sklasyfikowane na piątym miejscu ogólnopolskiego rankingu Pleszewskie Centrum Medyczne dołączyło w tym roku do nielicznych ośrodków w Polsce, w których wykonywane są zabiegi ablacji - ratującej życie metody leczenia zaburzeń rytmu serca. Dzięki nowej Pracowni Elektrofizjologii lekarze mogą wykonywać całą gamę zabiegów kardiologicznych a pacjenci, kwalifikujący się do ablacji nie są zmuszeni wyjeżdżać do innych ościennych ośrodków medycznych. Dziś w Polsce wykonuje się tylko ok. 3 tys. zabiegów ablacji, podczas gdy liczbę Polaków dotkniętych samym migotaniem przedsionków szacuje się na ok. 400 tys. Szpital dba też o zdrowie mieszkańców regionu, oferując bezpłatne programy profilaktyczne, badania przesiewowe raka jelita grubego, profilaktyki retinopatii cukrzycowej oraz wczesnego wykrywania raka piersi”.
PCM okazało się zwycięzcą rankingu krajowego w kategorii „Sieć szpitali II poziomu”. Zdobyło najwięcej punktów; 854,65 (wzrost o 16,65 pkt w ciągu roku).
„Liderem wśród placówek II poziomu, które prócz oddziałów podstawowych mają także te specjalistyczne - np. kardiologie czy urologię - jest Pleszewskie Centrum Medyczne, od lat plasujące się w pierwszej dziesiątce rankingu ogólnopolskiego. Placówka jest w awangardzie, jeśli chodzi o nowoczesne operacje i metody leczenia. Stale poprawia też jakość, zdobywając kolejne akredytacje i certyfikaty. Tutejsi lekarze dbają też o profilaktykę w ramach czterech programów uruchomionych razem ze starostą pleszewskim Maciejem Wasielewskim, który zachęcał do udziału w badaniach przesiewowych jelita grubego, profilaktyki retinopatii cukrzycowej oraz wczesnego wykrywania raka piersi. - Mamy dobry szpital, dobrych lekarzy, nie mamy pacjentów profilaktycznych. Dlatego zachęcamy do badań, które szpital oferuje - zapraszał w sierpniu”.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy