W Powiecie Pleszewskim odbywa się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w Pleszewie ma 436 osób, w tym: 377 mężczyzn rocznika podstawowego (1999), 50 mężczyzn z roczników starszych (1994–1998), a także 9 kobiet (1994–1999), posiadających przydatne w wojsku wykształcenie psychologiczne, medyczne lub weterynaryjne.
Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 5 marca i potrwa 15 dni roboczych do 23 marca 2018 roku. Powiatowa Komisja Lekarska w Pleszewie pracuje w lokalu Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy przy Alejach Wojska Polskiego 21.
Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia, są obowiązani stawić się do kwalifikacji wojskowej. Obowiązek stawiennictwa trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy dwadzieścia cztery lata życia.
Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia.
Powiatowa Komisja Lekarska w Pleszewie:
• Przewodniczący Komisji – lek. med. Adam Matuszczak
• Sekretarz Komisji – Marcin Mazurek
• Pracownik średniego personelu medycznego – Stefan Drążewski
Powiatowa Komisja Lekarska wykonuje czynności związane z ustaleniem zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej.
Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
• kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej,
• kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej,
• kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
• kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy