W 100. rocznicę zwołania Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w dn. 3-5 grudnia 1918r. delegacja Starostwa Powiatowego w Pleszewie - naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Sławomir Sobczyk i rzecznik prasowy Tomasz Wojtala - złożyła kwiaty pod tablicą delegatów z Powiatu Pleszewskiego i Obwodu Dobrzyckiego (Pleszew, 3 grudnia 2018 r.). Tablica pamiątkowa na Murze Pamięci przy kościele farnym p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Pleszewie została odsłonięta z inicjatywy władz Powiatu Pleszewskiego w 2008r. z okazji 90. rocznicy obrad Sejmu Dzielnicowego.
Tablica upamiętnia 12 delegatów z ówczesnego Powiatu Pleszewskiego oraz 3 z Dobrzycy.
Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu - parlament, obradujący w dniach 3-5 grudnia 1918 roku w nieistniejącej już sali Lamberta (posiedzenia plenarne) oraz w poznańskim kinie „Apollo” (posiedzenia komisji).
Jedynym warunkiem przyzwolenia władz pruskich na organizację sejmu było zapewnienie, że nie będzie on próbował oderwać żadnej części terytorium od państwa niemieckiego.
Podczas obrad Sejm zajmował się sprawami politycznymi, ekonomicznymi oraz społecznymi, dotyczącymi głównie Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, Śląska oraz Warmii i Mazur. Jedną z ważniejszych uchwał było powołanie Naczelnej Rady Ludowej jako jedynej i legalnej władzy zwierzchniej Polaków w Niemczech. W obradach poruszano tematy dotyczące przyszłości Państwa Polskiego, jak: granice, dostęp do morza, ustrój, stosunki społeczne, mniejszości narodowe (głównie niemiecka), stosunki państwo - kosciół, stosunek do rewolucji w Niemczech i Rosji, stosunek do państw Ententy i innych, odradzających się państw w Europie.
Wprawdzie Sejm nie mógł podjąć uchwały o odłączeniu ziem polskich od Niemiec, ale wyraził wolę powstania zjednoczonego Państwa Polskiego z dostępem do morza. W tej sprawie wysłano telegramy do przywódców Francji, Stanów Zjednocznych i Wielkiej Brytanii: Georges’a Clemenceau, Thomasa Woodrow Wilsona oraz Davida Lloyd George’a.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy