Święto Powiatu Pleszewskiego przypada w katolickie ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI i nawiązuje do historii i tradycji POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO.
Mija 106 lat od historycznych wydarzeń w Pleszewie. W Święto Trzech Króli 6 stycznia 1919 r. na rynku w Pleszewie odbył się wiec publiczny. Przewodniczący Rady Ludowej na Powiat Pleszewski ks. prałat Kazimierz Niesiołowski wygłosił odezwę do ludności, w której ogłosił odzyskanie niepodległości po 123 latach zaboru pruskiego i powrót Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Na ratuszu zawieszono godło Polski - znak Orła Białego. Pleszewscy powstańcy pod dowództwem por. Ludwika Bociańskiego złożyli przysięgę na wierność Ojczyźnie. Władzę przejęły polskie wojsko i administracja. Najważniejsze urzędy obsadzili Polacy.
„Dla upamiętnienia rocznicy ustanowienia w 1919 r. polskiej władzy administracyjnej w Powiecie Pleszewskim dzień 6 stycznia ustanawia się Świętem Powiatu Pleszewskiego” (zapis w statucie Powiatu Pleszewskiego).
***
Okolicznościowa msza święta w intencji Powiatu Pleszewskiego i jego mieszkańców odprawiona została tradycyjnie w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie. Uroczyste nabożeństwo odprawił proboszcz parafii ks. kanonik Krzysztof Guziałek. We mszy uczestniczyli: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski i Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka, członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi, byli samorządowcy, pracownicy samorządowi, goście i parafianie.
Obecnych było 15 pocztów sztandarowych m.in. Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, instytucji, szkół i organizacji m.in. PSP, OSP, LOK, Cechu Rzemiosła i Koła Pszczelarzy.
Powiat przekazał parafii dar na ołtarz. Był to ornat liturgiczny, uszyty i wyhaftowały przez Siostry Elżbietanki z Gniezna.
Uczestnicy nabożeństwa modlili się w intencji Powiatu Pleszewskiego oraz jego mieszkańców, za dusze pleszewskich Ojców Niepodległości z okresu 1918-19; ks. prałata Kazimierza Niesiołowskiego, por. Ludwika Bociańskiego, pierwszego polskiego starosty Artura Szenica i burmistrza Stefana Karczewskiego oraz starostów pleszewskich okresu międzywojennego.
*** MODLITWA POWSZECHNA
Ciebie prosimy... Wysłuchaj nas Panie
Ciebie prosimy... Wysłuchaj nas Panie
Ciebie prosimy... Wysłuchaj nas Panie
Ciebie prosimy... Wysłuchaj nas Panie
Ciebie prosimy... Wysłuchaj nas Panie
Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana Naszego... Amen *** |
Po nabożeństwie ORSZAK TRZECH KRÓLI z parafii św. Floriana przemaszerował na pleszewski rynek.
Na pobliskim cmentarzu przy kościele p.w. Św. Floriana w Pleszewie delegacja władz powiatu złożyła kwiaty na grobie Starosty Pleszewskiego z lat 1927-1929 ś+p dr. Władysława Wieczorka.
(tw)