Komisja Rewizyjna wystąpiła do Rady Powiatu w Pleszewie o udzielenie Zarządowi Powiatu absolutorium po rozpatrzeniu sprawozdania finansowego za 2017 rok (bilans), sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Pleszewskiego 2017 wraz z opinią RIO oraz zapoznaniu się z informacją o stanie majątku powiatu. Za wnioskiem o udzielenie absolutorium głosowało 6 członków komisji w pełnym składzie. Przewodniczącym komisji jest Wojciech Barszczewski.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu 23 kwietnia 2018 r. podjęła uchwałę pozytywnie opiniującą sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Pleszewskiego za 2017, a uchwałą z 11 czerwca 2018 r. pozytywnie zaopiniowała wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu w Pleszewie.
Na uwagę zasługuje poziom wydatków majątkowych. W 2017 na inwestycje Powiat Pleszewski wydał 12.411.008 zł, co stanowi 15% ogółu wydatków i jest wskaźnikiem dość wysokim dla samorządów powiatowych. Do najważniejszych zadań inwestycyjnych należały modernizacje dróg powiatowych: Chocz - Józefów, Kuchary - Kucharki, Dobrzyca - Koryta (dwa odcinki; w Koźmińcu i Trzebowej), w Białobłotach, Skrzypni, Żbikach, Broniszewicach, Koźmińcu, Lenartowicach czy Nowym Oleścu.
W środę 27 czerwca 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Pleszewie odbyła się absolutoryjna sesja Rady Powiatu w Pleszewie - XXXIV sesja V kadencji.
Uchwałę opiniującą RIO w sprawie absolutorium odczytał Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Andrzej Madaliński.
Rada Powiatu w Pleszewie jednogłośnie - przy frekwencji 17 radnych - przegłosowała uchwałę o udzieleniu absolutorium Zarządowi Powiatu za 2017 rok. Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kuberka złożył staroście gratulacje.
Starosta Wasielewski w kilku słowach podsumował dokonania minionego roku. - Powiat zawarł porozumienie ze spółką FAMOT Pleszew na realizację klasy patronackiej w Zespole Szkół Technicznych. Przedsiębiorstwo Teknia z Gminy Gołuchów zwróciło się z prośbą współpracy z Zespołem Szkół Usługowo-Gospodarczych celem pozyskania wykwalifikowanych pracowników. Podpisano również porozumienie pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie a naszym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Szkoły Powiatu Pleszewskiego reprezentują coraz wyższy poziom nauczania i cieszą się dużym zainteresowaniem. Przewiduje się, że obecny rok będzie rekordowy pod względem naboru do szkół. Rodzice doceniają działania samorządu i coraz częściej posyłają dzieci do pleszewskich szkół. Ubiegły rok to wyzwanie dla Domu Pomocy Społecznej, w związku z połączeniem od 1 stycznia funkcjonowania DPS w Pleszewie i w Fabianowie. Obecnie DPS liczy 340 podopiecznych. Reorganizacja Domu pozwoliła na 1 mln zł oszczędności, które przeznaczono na polepszenie funkcjonowania jednostek. W roku 2017 trwały prace związane z przekazaniem prowadzenia Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie Ministerstwu Rolnictwa. Była to dobra decyzja Rady, tak jak przekształcenie pleszewskiego szpitala w spółkę. Pleszewskie Centrum Medyczne dobrze funkcjonuje, rozwija się i rozbudowuje o kolejne oddziały lekarskie. PCM leczy pacjentów także spoza powiatu pleszewskiego. W ubiegłym roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego wyróżnił działania Powiatowego Urzędu Pracy za rekordową aktywizację bezrobotnych.
Na koniec starosta złożył podziękowania. - Zeszłoroczne osiągnięcia nie byłby możliwe gdyby nie praca kierowników jednostek, naczelników starostwa oraz wszystkich pracowników. Dziękuję Radzie za współpracę, która nie układałaby się tak dobrze, gdyby nie wyrozumiałość i praca radnych. Podziękowania złożył także poprzedniemu wicestaroście Eugeniuszowi Małeckiemu, który zrezygnował z funkcji w trakcie roku.
Zarząd Powiatu w Pleszewie V kadencji (2014 - 2018): Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski (przew.), Wicestarosta; Eugeniusz Małecki (pełnił funkcję do 22.XI.2017), nastepnie Urszula Balicka (od 22.XI.2017), radni Michał Kaczmarek, Zbigniew Serbiak i Radomir Zdunek.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy