Powiatu Pleszewskiego miało nie być. Nie był uwzględniany przy podziale administracyjnym kraju. Znalazła się jednak grupa zapaleńców, która postanowiła do tego nie dopuścić. - Znaleźli się samorządowcy ze Związku Gmin Ziemi Pleszewskiej, którzy za punkt honoru wzięli to, aby o ten powiat zawalczyć, żeby nie milczeć. I się udało - wspominał podczas uroczystości jubileuszowych były Starosta Pleszewski Michał Karalus.
Powiat Pleszewski znikał z map dwukrotnie. Po raz pierwszy Pleszew został siedzibą powiatu w czasach zaboru pruskiego 1 stycznia 1818 roku. W 1932 roku włączono go do powiatu jarocińskiego. Jednostkę udało się reaktywować dopiero po wojnie w 1956 roku. W 1975 powiaty upadły. Stworzono małe województwa. W 1999 roku, po zmianie ustroju idea powiatów powróciła i Pleszew po raz trzeci stał się siedzibą powiatu.
- Minione ćwierćwiecze to okres budowania doświadczeń i rozwoju Powiatu Pleszewskiego. To nie tylko terytorium, granice, ludność, urzędy i instytucje. To przede wszystkim idea i tożsamość, związki historyczne i społeczne. To szeroko rozumiani pleszewianie, którzy swoją pracą zawodową i społeczną budowali nasz powiat. Dorobek i ranga tego powiatu to zasługa całego społeczeństwa, wszystkich mieszkańców - mówił podczas jubileuszowej gali Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski. - Kończy się VI kadencja samorządu powiatowego. Dla mnie, jako starosty, był to bardzo pracowity okres. Momentami bardzo trudny, ale jednocześnie bardzo owocny. Ta kadencja upływa pod znakiem wielkiego wysiłku inwestycyjnego powiatu i myślę, że to widać nie tylko w technikum na Zielonej, w którym jesteśmy, ale we wszystkich naszych obiektach i nie tylko - wskazywał starosta dziękując wszystkim tym, którzy przez lata z nim współpracowali.
Podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji i podziękowań. Wręczono Nagrody Starosty Pleszewskiego im. Artura Szenica. Trafiły one do gmin Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów i Pleszew za 25 lat współpracy. Nagrody odebrali burmistrzowie i wójtowie z przewdoniczącymi rad miejskich i gminnych.
Statuetkę Szenica odbiera zasłużony starosta Michał Karalus
Statuetki przyznano też byłym starostom. Otrzymali je: starosta II, III i IV kadencji Michał Karalus oraz nieobecny na gali starosta I kadencji Edward Kubisz. Nagroda Honorowa Starosty Pleszewskiego im. Artura Szenica to najwyższe wyróżnienie i dowód uznania za zasług dla powiatu pleszewskiego. Do tej pory otrzymało ja ośmioro laureatów, w tym m.in. premier Hanna Suchocka czy prezes pleszewskiej firmy „Spomasz” Tadeusz Rak.
Specjalną nagrodę - grawerton z gratulacjami - otrzymał radny powiatowy Zbigniew Rodek, który pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 1998 roku.
Podczas gali wyróżniono również mistrza piekarnictwa Tomasza Vogta, który z rąk Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego odebrał Odznakę „Za zasługi dla Wielkopolski”.
Uroczystości towarzyszył wykład prof. UAM Poznań dr. hab. Pawła Stachowiaka z Zakładu Najnowszej Historii Politycznej na temat: „Trudna rzeczywistość samorządowa. Narodziny, a współczesność”.
Waldemar Malicki w Pleszewie
Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert pt. „Waldemar Malicki. Klasycznie”. Wystąpili Waldemar Malicki (fortepian) z towarzyszeniem Małgorzaty Krzyżanowicz (wiolonczela). Waldemar Malicki to wybitny polski pianista, wirtuoz fortepianu i satyryk, zdobywca trzech Fryderyków, Wiktora i Telekamery, współtwórca i gwiazda takich programów telewizyjnych, jak „Wszystko jest muzyką”, „Filharmonia dowcipu” czy „Laskowik & Malicki”.
(tw)
Fot. T.Wojtala, R.Czajczyński