„OGNIK” to interaktywna sala edukacyjna, utworzona w Komendzie Powiatowej Państowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Strażacy będą tu prowadzić zajęcia z dziećmi w formie pokazów i zabaw, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, stanowisk demonstracyjnych i sprzętu pożarniczego. Na początlku dzieci wejdą do szatni, aby ubrać strażackie bluzy i kaski. A w głównej sali „OGNIK” czeka na nich szereg atrakcji. Pomysłodawcy zbudowali scenografie, zamontowali czujki, alarmy, zadymiarki i nagłośnienie. Ustawili makietę wozu strażackiego i przygotowali różne symulacje niebezpiecznych zdarzeń. Dzieci zobaczą, jak reagować na zagrożenia m.in. w kuchni, w lesie, nad jeziorem, podczas burzy. Ważnym elementem lekcji będzie nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na potrzeby ćwiczenia przygotowano fantom do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylator. Ciekawostką jest tablica magnetyczna z obrazkami różnych niebezpieczeństw. Zadaniem uczestników będzie zasłonięcie obrazków magnesem z rysunkiem poprawnego zachowania. Każde zwiedzanie sali zakończy się próbną ewakuacją. Maluchy będą mogły zrobić sobie przerwę i usiąść przy stołach w szatni, zjeść śniadanie czy napić się.
Oficjalne otwarcie sali edukacyjnej „OGNIK” w Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie odbyło się 30 stycznia 2024 roku. Goście mieli okazję zobaczyć efekt wielomiesięcznych prac i aranżacji wnętrza.
Pomieszczenie „OGNIK” urządzono i wyposażono dzięki licznym sponsorom. Koszt wyniósł około 200.000 zł. Ponad 122 tys. złotych wyłożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Reszta pochodziła od urzędów, instytucji publicznych, Nadleśnictw Taczanów, Antonin, Grodziec, Krotoszyn, OKL Gołuchów oraz firmy prywatnych. Wszystkim partnerom podziękował za pomoc Komendant Powiatowy PSP w Pleszewie brygadier Roland Egiert. Koordynatorem projektu była sekcyjna Katarzyna Kaganek. To jej zaangażowanie i pomysły sprawiły, że sala jest tak ciekawa.
Standardowe zajęcia dla dzieci mają trwać 2 godziny lekcyjne. Wkrótce ruszą zapisy grup przedszkolnych i szkolnych.
Nową inicjatywę strażaków wysoko ocenił starosta Maciej Wasielewski. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tej salki. To świetna sprawa. Dzieci na pewno będą chętnie korzystać z tej oferty. Widać pomysł i serce włożone przez strażaków w powstanie tego miejsce - powiedział starosta.
St. ogn. Marcin Woźniak i starosta Maciej Wasielewski demonstrują resuscytację z użyciem defibrylatora
Pleszewscy strażacy mają powody do dumy. Jest to bowiem dopiero 14 tego rodzaju sala uruchomiona w Wielkopolsce. - Kolejne będą otwierane jeszcze w tym roku. Jako województwo przodujemy w tworzeniu takich sal, jak i w pozyskiwaniu symulatorów. Komenda Główna PSP jest bardzo zadowolona, że tak dobrze to u nas się rozwija - podkreśliła w Pleszewie brygadier Lucyna Rudzińska z zespołu prasowego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu.