We wrześniu 2022 r. na zaproszenie dyrektor Ewy Wojtyły Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu odwiedzili radni z Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu w Pleszewie. W posiedzeniu wyjazdowym uczestniczyli: przewodniczący komisji Krystian Klaka, wiceprzewodniczący Mirosław Kuberka, członkowie Andrzej Biesiada, Mateusz Bukowski, Wojciech Maniak i Radomir Zdunek oraz Wicestarosta Pleszewski Damian Szwedziak.
Komisja rozpatrzyła roczne sprawozdania z działalności Nadzorów Wodnych, które posiadają zlewnie na terenie Powiatu Pleszewskiego. W posiedzeniu uczestniczyła Kierownik Nadzoru Wodnego w Pleszewie, Magdalena Bartczak.
Dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Rolników KRUS Ewa Wojtyła przedstawiła historię i działalność Centrum. Misją Centrum jest „Nasze usługi to nie tylko profesjonalizm, to także serce”. Ośrodek położony jest w otoczeniu lasu w spokojnej okolicy. Na obszarze 2,75 ha rozmieszczone są budynki administracyjny i hotelowe oraz baza rekreacyjno - sportowa. Ośrodek dysponuje bardzo dobrze wyposażoną bazą zabiegową z pełnym zakresem zabiegów rehabilitacyjnych z zakresu balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, termoterapii, fototerapii, fizykoterapii, masażu leczniczego. Jak podkreślała dyrektor Wojtyła. pacjenci mogą nabyć umiejętności i kompetencje w zakresie prawidłowych nawyków w pracy i życiu codziennym w ramach nowatorskiego programu „Szkoły Pleców”. Przyczyną powszechnych schorzeń kręgosłupa i jego urazów są właśnie złe nawyki. Ośrodek prowadzi także rehabilitację „pocovidową”. Ponadto pacjenci mogą skorzystać z opieki psychologa. Jedlec jako jeden z nielicznych ośrodków dysponuje kriokomorą, która posiada szerokie spektrum leczniczego oddziaływania na ludzki organizm.
Ośrodek, o czym nie wszyscy wiedzą, świadczy zabiegi rehabilitacyjne w tym również ambulatoryjne i na oddziale rehabilitacji dziennej - nie tylko dla osób objętych ubezpieczeniem rolniczym (KRUS) - ale także dla pacjentów, objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach NFZ. Dostępne są także zabiegi komercyjne.
Zgodnie z nowymi przepisami od stycznia 2023 roku z rehabilitacji w ramach KRUS skorzystać będą mogli nie tylko czynni rolnicy, ale także osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni.
Od 1 stycznia 2023 r. w Jedlcu będą organizowane również turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych. KRUS będzie kierował do Centrów Rehabilitacji Rolników także ubezpieczonych opiekunów osób niepełnosprawnych na tzw. turnusy regeneracyjne. 7-dniowe turnusy regeneracyjne mają na celu poprawę kondycji psychofizycznej i jakości życia opiekunów osób niepełnosprawnych.
Ośrodek KRUS w Jedlcu musi konkurować z innymi placówkami KRUS, położonymi w atrakcyjnych turystycznie miejscach, to bezsprzecznie wygrywa dzięki świetnej bazie zabiegowej i atmosferze tworzonej przez profesjonalny i zaangażowany personel. Dla mieszkańców Powiatu alternatywa rehabilitacji w pobliżu domu i rodziny może być właśnie atrakcyjnym rozwiązaniem. W wielu przypadkach może to być jedyna akceptowalna forma rehabilitacji, dla osób starszych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, które nie chcą lub nie mogą oddalać się od miejsca zamieszkania i rodziny. Również te osoby będą mogły zadbać o swoje zdrowie już od stycznia 2023 roku w Jedlcu.