Uroczysta gala konkursu odbyła się 2 października 2021 r. w Poznaniu, w „Sali Ziemi” na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Nagrody wręczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i przewodniczący kapituły konkursowej Grzegorz Skrzypczak.
Joanna i Mirosław Szymczakowie mają gospodarstwo w Sulęcinie (gm. Pleszew) o pow. 31 ha. Prowadzą produkcję warzyw gruntowych; sałaty lodowej (30 ha), sałaty rzymskiej (15 ha), kapusty białej (6 ha) i kapusty stożkowej (4 ha). Posiadają bogaty park maszynowy: trzy traktory Class Arion 410 i 630 oraz New Holland T5, ponadto opryskiwacz, bronę wirnikową, sadzarkę karuzelową, deszczownię szpulową (system nawadniania kropelkowego), pielnik automatyczny (mechanicznie usuwanie chwastów) oraz przyczepę z przenośnikiem taśmowym, ułatwiającym zbiory. W ostatnich latach wybudowali magazyn do przechowywania warzyw o powierzchni 1100 m2. Dzięki tej inwestycji warzywa mogą być przechowywane w odpowiednich warunkach przez dłuższy czas. W 2017 r. Mirosław Szymczak zdobył tytuł „Wzorowego ogrodnika” (w kategorii warzywnictwo gruntowe) w konkursie WODR Poznań, Polskiego Związku Ogrodników i Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa / Oddział w Kaliszu.
Grażyna i Jan Noskowscy wspólnie z dwoma synami prowadzą 50-hektarowe gospodarstwo rolne w Brzeziu (gm. Pleszew). Uprawiają kukurydzę (12 ha), pszenicę (12 ha), pszenżyto i mieszanki zbożowe, ziemniaki (7,5 ha) oraz buraki (2 ha). Posiadają także 4 ha łąk. Nastawieni się na hodowlę bydła opasowego. Korzystali z programów unijnych m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na modernizację gospodarstw rolnych, a ich następca - syn Tomasz - dostał dofinansowane z programu „Młody Rolnik”. Jan Noskowski od 29 lat jest prezesem Kółka Rolniczego w Brzeziu. Zasiada w Radzie Miejskiej w Pleszewie, w której jest wiceprzewodniczący Komisji Wsi i Rolnictwa.
(tw)