Pleszewskie Centrum Meydczne od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych szpitali w Polsce. W ubiegłym roku w ogólnopolskim rankingu „Rzeczpospolitej” zajmowało dobrą V lokatę. W tym roku awansowało na III miejsce z punktacją 868,74. Pleszewski szpital zachował też pozycje lidera w kategorii szpitali II poziomu oraz tytułnajlepszego szpitala w nasyzm województwie.
Na temat PCM w raporcie „Rzeczpospolitej” z 16 grudnia 2020 r. czytamy m.in.:
„Trzecie na podium Pleszewskie Centrum Medyczne to placówka, która stara się dbać o minimalizowanie ryzyka wystąpienia i przenoszenia zakażeń. Centrum wdrożyło standardy programu „Czyste leczenie". Certyfikat jest ważny do połowy 2022 r. Pacjenci z powiatu pleszewskiego chorzy na cukrzycę mogą jeszcze do końca grudnia skorzystać z bezpłatnych badań wykrywających retinopatię cukrzycową. Dzięki nieinwazyjnej metodzie dowiedzą się, czy ich wzrokowi nic nie zagraża. Wszystko to dzięki współpracy Pleszewskiego Centrum Medycznego z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21”. W ubiegłym roku Pleszewskie Centrum Medyczne dołączyło w tym do nielicznych ośrodków w Polsce, w których wykonywane są zabiegi ablacji – ratującej życie metody leczenia zaburzeń rytmu serca. Dzięki nowej Pracowni Elektrofizjologii lekarze będą mogli wykonywać całą gamę zabiegów kardiologicznych, a pacjenci kwalifikujący się do ablacji nie będą zmuszeni wyjeżdżać do ośrodków ościennych. Dziś w Polsce wykonuje się tylko ok. 3 tys. ablacji, podczas gdy liczbę Polaków dotkniętych samym migotaniem przedsionków szacuje się na ok. 400 tysięcy”.
Doceniono także zaangażowanie PCM w walce z epidemią i utworzenie w Pleszewie oddziału zakaźnego dla pacjentów z wirusem Sars-Cov-2.
„W Pleszewskim Centrum Medycznym od 7 października funkcjonuje oddział covidowy. Już w pierwszym tygodniu działalności trafiło do niego 190 pacjentów. Chorzy przebywali w nim średnio dziewięć dni, a potem mieli możliwość dokończenia leczenia w izolatorium. Z uwagi na obecność osób zakażonych szpital otrzymał specjalistyczną komorę do transportu pacjentów zakażonych lub podejrzewanych o zakażenie Covid-19. Została ona zakupiona ze środków powiatu pleszewskiego za 30 tys. zł. W placówce pojawiły się także nowe respiratory”.
Autorzy rankingu analizowali trzy obszary działalności szpitali: I. Zarzadzanie (infrastruktura, zasilanie w media, instalacje, systemy informatyczne, kluczowe procesy mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów, dostępność personelu, finanse), II. Opieka medyczna (blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa, personel i jego kwalifikacje) oraz III. Jakość usług (certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg).
T.Wojtala
Rzecznik Prasowy