Oficjalne odsłonięcie muralu z okazji Święta Niepodległości w Pleszewie.
Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym.
O przecięcie biało-czerwonej wstęgi zostali poproszeni:
Wstęgę trzymały członkinie LOK-u Weronika Graczyk i Natalia Kasprzak.
Wicestarosta i prezes LOK Pleszew wygłosili okolicznościowe przemówienia.
Konferansjerem uroczystości był Zygmunt Urbaniak - sekretarz Organizacji Rejonowej LOK.
Na koniec wysłuchano Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy
***
Drodzy Pleszewianie!
Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków najważniejsze patriotyczne wydarzenie w roku. Pragniemy je obchodzić w sposób godny, wzniosły i uroczysty.
W tym roku - niestety - w skromniejszym wydaniu niż w latach poprzednich. Chcieliśmy zaprosić na otwarcie muralu wielu gości, ale rozwój epidemii i ograniczenia sanitarne pokrzyżowało nam plany.
Mimo to chcemy - chociaż w symboliczny sposób - zaakcentować moment oficjalnej prezentacji muralu i przekazanie tego dzieła społeczeństwu.
Dwa lata temu obchodziliśmy okrągłą 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, szczególnie celebrowanego tu - w Wielkopolsce. To nasi pradziadowie w 1918 i 1919 roku wyzwolili Poznańskie z pruskiej niewoli, wywalczyli wolność i potwierdzili prawa Polski do tych ziem. Dzięki nim ustalono zachodnią granicę naszej Ojczyzny. Pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach jest w naszych sercach. Jesteśmy dumni z powstańczej tradycji.
Przypomnę, że w 2018 roku na rynku w Pleszewie postawiliśmy Pomnik Powstańca, a na ścianie Starostwa Powiatowego odsłoniliśmy tablicę pamiątkową pleszewskich bohaterów niepodległości.
W tym roku przypadła okrągła 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Dzisiaj w Święto Niepodległości wspominamy Wielkopolan - Pleszewian, którzy walczyli z bolszewikami w wojnie 1920 roku.
W sierpniu 1920 roku Armia Czerwona stanęła u wrót naszej stolicy, gotowa pogrzebać naszą młodą jeszcze niepodległość i ponieść sztandar rewolucji komunistycznej dalej na zachód Europy. Ale wola walki całego narodu polskiego dała nam zwycięstwo. Bitwa Warszawska odwróciła losy wojny i ocaliła Polskę od widma komunizmu.
Od dziś mamy w Pleszewie piękny symbol Bitwy Warszawskiej; imponujący rozmiarem, kompozycją i kolorystyką mural historyczny, wspaniały obraz ścienny na sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych.
To wyjątkowe malowidło będzie przypominać mieszkańcom Powiatu Pleszewskiego o polskim zwycięstwie nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, o chwale oręża polskiego, o wojennych czynach naszych przodków.
***
Szanowni Państwo!
Jednym z celów Ligi Obrony Kraju, zapisanym w statucie naszej organizacji - jest krzewienie patriotyzmu, kultywowanie tradycji narodowych oraz popularyzowanie chwały oręża polskiego.
Ten mural Bitwy Warszawskiej to projekt plastyczno-edukacyjny Ligi Obrony Kraju w Pleszewie, który zrealizowaliśmy dzięki inicjatywie Pana Starosty w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym i Zespołem Szkół Technicznych w Pleszewie.
Bardzo się cieszę, że w tak krótkim czasie - zaledwie kilku miesięcy - udało się przebrnąć przez procedurę konkursową w Ministerstwie Obrony Narodowej i zrealizować wspólny pomysł na mural historyczny w Pleszewie. Ten mural będzie nam towarzyszył przez co najmniej 5 lat. Z wielkim szacunkiem pragnę przypomnieć iż w bitwie Warszawskiej walczyli żołnierze z pleszewskiego 70 pułku piechoty, odnosząc spektakularne zwycięstwa w tej bitwie.
Chcę podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w powstanie muralu. Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej za ogłoszenie konkursu oraz znaczne sfinansowanie projektu. Panu Staroście za inspirację, pomoc i wsparcie finansowe. Gospodarzowi tego obiektu - Zespołowi Szkół Technicznych w Pleszewie - za udostępnienie ściany sali sportowej, współpracę i pomoc organizacyjną. Od początku byliśmy przekonani, że właśnie ta ściana będzie się najlepiej nadawała w Pleszewie na stworzenie muralu. Myślę, że szkoła najbardziej na tym skorzysta, ponieważ teraz może się poszczycić posiadaniem jednego z największych i najpiękniejszych murali historycznych.
W ramach projektu wydaliśmy także naklejkę dla dzieci i młodzieży z widokiem muralu. Wydany został także biuletyn historyczny pt. „Bitwa Warszawska’ 1920. Pleszewianie w wojnie polsko-bolszewickiej”, opracowany przez pana Tomasza Wojtalę. To chyba pierwsza publikacja, która porusza temat udziału żołnierzy z naszego powiatu w wojnie 1920 roku. Biuletyn trafił do bibliotek i szkół na terenie naszego powiatu.
A jeszcze dzisiaj w Internecie zobaczymy wykład o wojnie polsko-bolszewickiej, przygotowany przez nauczyciela historii z ZST pana Janusza Waliszewskiego. Myślę, że będzie to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu. Zapraszam serdecznie do obejrzenia dzisiaj w południe na stronach internetowej i facebooku Ligi Obrony Kraju w Pleszewie i Powiatu Pleszewskiego.
***