WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

GołuchówNiewątpliwą perłą powiatu na miarę ogólnopolską jest Gołuchów, który słynie z zabytkowego Zamku Działyńskich. Jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajduje się tam także Ośrodek Kultury Leśnej, Muzeum Leśnictwa, zagroda żubrów i danieli. Latem mieszkańcy powiatu i turyści chętnie plażują nad Zalewem Gołuchowskiem. Nad jeziorem urządzono ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy z kąpieliskiem, polem namiotowym, wypożyczalnią sprzętu pływającego i domkami campingowymi. Warto wybrać się do pobliskiego lasu jedleckiego, gdzie  znajduje się głaz narzutowy zwany „Kamieniem św. Jadwigi”. Podobny głaz położony jest w okolicach Rudy koło Lutyni (w gm. Dobrzyca).

DobrzycaDo rangi krajowej perły turystycznej pretenduje obecnie Dobrzyca, gdzie mieści się odrestaurowane niedawno, nasycone symboliką wolnomularską i romantycznymi elementami architektury ogrodowej  Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy. Ciekawe zabytki można oglądać w Choczu, Pleszewie i Taczanowie. W wielu miejscowościach zachowały się zespoły dworskie, stare wiejskie zabudowania, drewniane kościoły oraz „koźlaki” – drewniane wiatraki. Wiernych przyciągają znane sanktuaria maryjne w Tursku, Lutyni i Żegocinie.
Walory ziemi pleszewskiej - historię, kulturę, piękno zabytków można poznawać. korzystając z rozwijającej się bazy hotelowej i wielu gospodarstw agroturystycznych, które oferują kwatery w malowniczych o każdej porze roku wsiach. Znane z wielkopolskiej gościnności gospodarstwa oferują nie tylko ciszę i czyste powietrze, ale także możliwość korzystania z przejażdżek konnych, spotkań przy ognisku, udziału w festynach, przyjemności wędkowania, zbierania jagód czy dorodnych grzybów np. borowików, koźlarzy i rydzów.
Spływ kajakowyAtrakcyjność powiatu wzbogacają: główna rzeka Prosna (płynie aż przez pięć gmin powiatu pleszewskiego), na której uruchomiono szlak kajakowy oraz Zalew Gołuchowski (o powierzchni lustra wody 51 ha), powstały na rzece Ciemnej. Również krajobraz morenowy w okolicach Lutyni i Rudy jest atrakcyjny nie tylko latem. Ma tutaj powstać drugi w powiecie zalew „Lutynia”.

Osobom odwiedzającym powiat pleszewski instytucje kulturalne proponują koncerty na zamku w Gołuchowie i w Dobrzycy. Organizowane są ciekawe imprezy: sportowe – Bieg Mikołajczykowski w Dobrzycy (rozgrywany w czerwcu), folklorystyczne – dożynki powiatu pleszewskiego (wrzesień) i Noce Świętojańskie w Gizałkach i Gołuchowie (czerwiec), występy zespołów ludowych i chórów oraz imprezy organizowane w ciągu roku przez pleszewski oddział PTTK (np. rajd pieszy na „Powitanie wiosny”, „Zima w parku gołuchowskim”, rowerowy „Pomniki pamięci”,  „Śladami wąskotorówki” )

 Wstąp do nas - POWIAT PLESZEWSKI - To jest po drodze